26 Eyl 2010

Pizzalar ve İnsanlar

İnsan bir bütündür. Onun fiziksel görünüşünde, davranışlarında ya da kişilik yapısında "ayrıntı" gibi gördüğümüz ne varsa aslında onu "o" yapan temel özelliklerinden biridir. Bu yüzden "Onu çok seviyorum ama bir de bu kadar bencil olmasa..." diyen biri, aslında o kişi bu kadar bencil olmasa muhtemelen onu çok sevmeyeceğinin farkında değildir. Bu şuna benzer: "Ah şu pizza ne güzel bir şey! Bir de bu kadar kalorili olmasa..." İyi de, o kadar kalorili olmasa onu sevmezdin zaten.. Bir insanda sevdiğimiz ne varsa, aslında sevmediğimizi sandığımız yönlerinden beslenir.

Bir de şu tarz eleştiri cümleleri duyarız, özellikle televizyonda gördüğümüz hayatlara dair: "Bu adam bu kadar zengin olmasa, bu kız ona bakar mı hiç!" Bakmaz, evet. Çünkü o adam zengin olmasa, o adam olmazdı zaten. Onu zengin yapan her neyse -zekası, cesareti, bilgisi, eğitimi, şansı- kişiliğine dahildir. Zengin olmanın verdiği özellikleriyle -kendine güven, ukalalık, alçakgönüllülük, rahatlık...vs- bir bütün olmuştur o kişi.

Aynı şey ünlüler için de geçerli: "Ünlü olmasa kim bakar ona!" Kimse bakmaz muhtemelen. Çünkü ünlü olmasa, o başka biri olur. Onu ünlü yapan özelliklerdir onu o yapan zaten. Şeytan tüyü mü dersin, talihli olmak mı, yetenek mi, çekim gücü mü...

Yani bir insanın zengin olması ile fakir olması arasındaki fark hem oluş süreci hem de olduktan sonraki durumları için hiç de küçümsenecek özellikler değildir ve bir insanın genel yapısına dahildir. Ünlü olmak da öyle...

Pizza örneğinden devam edersek: "Bu pizzanın aynısını ben evde yapsam yemezsiniz. Aynı malzeme, üstelik daha sağlıklı... Dünyanın parasını verip dışardan pizza alıyorsunuz!"
Evde yaptığınla dışardaki çok farklı olduğu, zaten bu yüzden sen pizzanı bize bile yediremezken Dominos bu işten milyon dolarlar kazanabildiği için olabilir mi?

İnsan her şeyiyle bir bütündür. Onun önemsiz sandığımız her ayrıntısı, kötü sandığımız her özelliği, ya da "şu yönü olmasa beş para etmez" diye küçümsediğimiz her şeyi aslında onu "o" yapan temellerdir. Birini bile çıkarsanız bambaşka biri oluverir...

3 yorum:

 1. olsun be kral, bambaska bir olsun, biz o "baska" insanı da sevmesini biliriz :)

  YanıtlaSil
 2. lütfen ara vermeden yazın
  yazdıklarınızı okumak öok keyifli

  YanıtlaSil
 3. "Evde yaptığınla dışardaki çok farklı olduğu, zaten bu yüzden sen pizzanı bize bile yediremezken Dominos bu işten milyon dolarlar kazanabildiği için olabilir mi?"

  işte ben buna tespit derim. Bütün malzemeler oranlarıyla tutsa dahi bir olmaz ki... estetikle birbirine benzemeye çalışan insanlar gibi olur ancak.

  YanıtlaSil